A little girl smiling brightly while holding a toothbrush in a bathroom

Za zdrave zobe

Mlečni zobje so sicer res začasni, a je treba poskrbeti tudi za njihovo zdravje in z ustrezno higieno vzdrževati ravnovesje naravne mikrobiote ustne votline.

Two young girls, one blonde and the other with braided hair, sit close together, smiling and appearing happy. Two young girls, one blonde and the other with braided hair, sit close together, smiling and appearing happy.

Zdravje ustne votline otrok

Skrb za otroške zobke je včasih malodane nadčloveški podvig. Prav zagotovo ne pripomore, da imajo otroci zelo radi najrazličnejše dobrote in sladkarije, umivanje zob pa med njimi ni najbolj priljubljena dejavnost.

Na žalost te navade oziroma razvade spodbujajo razmnoževanje škodljivih bakterij, ki lahko povzročajo številne nevšečnosti. Najpogostejša med njimi je zobna gniloba, a porušeno ravnovesje ustne mikrobiote, ko prevladajo patogeni mikroorganizmi, lahko vodi tudi do drugih težav. Pri otrocih pogosto pride do prekomerne razrasti kromogenih bakterij, ki je povezana z nastankom črnih oblog na površini zob (t. i. hiperpigmentacija). Po drugi strani pa je presežek kvasovk, zlasti iz rodu Candida, vzrok za neprijetno okužbo, ki jo imenujemo ustni oprh oziroma kandidoza.

 

Little girl looking through a magnifying glass with one eye, smiling playfully.

Zobna gniloba je zelo pogosta

Tudi najmanjša luknjica lahko potopi celo barko! Zobna gniloba je ena najpogostejših otroških bolezni. 

Prigrizki med večjimi obroki, sladkarije ter neredna in nepravilna ustna higiena (povezana na primer s fiksnim zobnim aparatom) škodujejo naravni ustni mikrobioti, kar vodi v prekomerno razrast patogenih bakterij, ki proizvajajo kisline, kot je Streptococcus mutans (S. mutans). Visoka koncentracija S. mutans v biofilmu na zobni površini, ki ga imenujemo tudi zobna obloga, je velik dejavnik tveganja za razvoj zobnega kariesa.

60–90 % vseh šoloobveznih otrok ima zobno gnilobo.

Skrb za zobke malčkov

Za otrokovo ustno zdravje bomo naredili največ, če zanj začnemo skrbeti že ob rojstvu. Pri otrocih in dojenčkih bomo s pravilnimi navadami preprečili ali vsaj omejili nastanek zobne gnilobe.

Če bomo svoje malčke že v zgodnjem otroštvu navadili na redno zobno higieno, jim bomo dali dobro popotnico za življenje z zdravim nasmehom. Kako torej pravilno poskrbimo za otroške zobke? Dojenčkom po hranjenju vedno obrišemo dlesni ali zobe, saj tudi mleko vsebuje sladkorje. Mlečni zobki imajo tanko sklenino, zato jih skrbno čistimo od trenutka, ko začnejo izraščati. Veliko pozornosti namenimo izbiri prve zobne ščetke. Najbolje je, da zobe ščetkamo redno, dvakrat na dan – zjutraj in zvečer. 

Namig: otrokovo ustno mikrobioto lahko okrepimo s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo patentirana mikrobiotična seva L. reuteri DSM 17938 in L. reuteri ATCC PTA 5289, ki s sinergijskim delovanjem prispevata h krepitvi dobrih bakterij in tako podpirata zdravje ustne votline.

two little girls smiling brightly