Otroček – mamica, imunost med nosečnostjo in kasneje

Nosečnost in pot do materinstva, ki se začne z njo, sta neverjetni izkušnji, polni navdušenja in nepredvidljivih sprememb. Ker se večina teh sprememb zgodi znotraj vašega telesa, postane ohranjanje uravnotežene mikrobiote v črevesju in imunskega sistema ključnega pomena. Rast novega življenja v vas v resnici ni tako enostavna.

Otroček – mamica, imunost med nosečnostjo in kasneje

Nosečnost in pot do materinstva, ki se začne z njo, sta neverjetni izkušnji, polni navdušenja in nepredvidljivih sprememb. Ker se večina teh sprememb zgodi znotraj vašega telesa, postane ohranjanje uravnotežene mikrobiote v črevesju in imunskega sistema ključnega pomena. Rast novega življenja v vas v resnici ni tako enostavna.

Zaupajte črevesju in podprite mikrobioto

Milijoni bakterij, ki tvorijo mikrobioto črevesja, se naselijo v vašem črevesju. Nekatere bakterije so pogosto imenovane dobre, druge pa slabe. Kljub temu ravnotežje ne more nastati brez obeh. Uravnotežena in raznovrstna mikrobiota črevesja je nepogrešljiva za ohranjanje zdrave prebave, absorpcijo hranil in podporo imunskemu sistemu.

Med nosečnostjo je vaše telo izpostavljeno hormonskim nihanjem, prehranske potrebe se povečajo, mikrobiota pa se spreminja. Njeno neravnovesje pogosto vodi v prebavne težave, kot sta zaprtje in napihnjenost. Pitje zadostne količine vode, uživanje raznolike prehrane z veliko sadja in zelenjave ter lažja telesna aktivnost, kot je hoja, lahko veliko pripomorejo. Tudi uživanje jogurta, kefirja, kislega zelja ali drugih fermentiranih živil pomaga pri uravnavanju mikrobiote. Prav tako lahko razmislite o dopolnjevanju mikrobiote z dobrimi bakterijami, ki se nahajajo v žvečljivih tabletah, ki vsebujejo L. reuteri Protectis.

Črevesna mikrobiota in imunski sistem

Imunski sistem je zelo kompleksno omrežje številnih obrambnih centrov, ki so razporejeni po celem telesu. 80 % vseh imunskih celic se nahaja nikjer drugje kot v črevesju.

Ali ste vedeli, da imunski sitem deluje na dveh ravneh?

  • Specifični ali ciljni imunski sistem je prvi. To pomeni, da se obrambni mehanizmi pridobivajo postopoma skozi leta, vsakokrat, ko je telo izpostavljeno potencialnim patogenom.
  • Nespecifični imunski sistem je drugi in nima imunološkega spomina. Zagotavlja bolj splošno zaščito in je vzpostavljen že ob rojstvu.

Povezava med mamico in dojenčkom

Strokovnjaki se strinjajo, da je prvih 1000 dni življenja (od spočetja naprej) ključnih za razvoj imunskega sistema. Nespecifični imunski sistem vašega dojenčka se razvija namreč že v maternici. Nedavne študije so pokazale, da lahko prek posteljice prenesete protitelesa na svojega dojenčka. Dojenček se bo v prvih 3 mesecih zanašal na ta protitelesa in prirojeno imunost, dokler njegov specifični imunski sistem ne bo prevzel nadzora.

Čeprav se zdi, da specifična imunost v teh začetkih ne deluje, je prav nasprotno. Zaposlena je z učenjem, ustvarjanjem protiteles in shranjevanjem vseh informacij v imunološki spomin. Pri tem tesno sodeluje z mikrobioto črevesja dojenčka.

Črevesna flora se začne razvijati že med porodom in takoj po njem. V tem trenutku ima uravnotežena mikrobiota mamice ključno vlogo. Novorojenčki, rojeni vaginalno, prejmejo »odmerek« dobrih bakterij prek mamine porodne poti. Bakterije takoj naselijo črevo novorojenčka in mu dajo nekakšen »zagon«. Novorojenčki, rojeni s carskim rezom, pa teh dobrih bakterij iz materine nožnice ne prejmejo. Študije so potrdile, da je raznolikost mikrobiote črevesja in stopnje naselitve pri novorojenčkih, rojenih s carskim rezom, na splošno nižja. Vse to igra pomembno vlogo pri kasnejšem delovanju imunskega sistema, prebavi, absorpciji hranil in na splošno pri tveganju za nekatere zdravstvene težave.

Morda se vam je ob tem že porodila misel, da bi bilo zlasti za novorojenčke, rojene s carskim rezom, koristno dopolniti mikrobioto črevesja.

Pravi mikrobiotik za vas in vašega dojenčka

Dejstvo je, da vse dobre bakterije, imenovane mikrobiotiki, nimajo enakega delovanja v našem telesu. Naš junak, Limosilactobacillus reuteri Protectis, je eden najbolj raziskanih mikrobiotičnih sevov bakterij. Zahvaljujoč več kot 260 kliničnim študijam, lahko trdimo, da L. reuteri Protectis pomaga pri dopolnjevanju mikrobiote črevesja in varno tako za otroke kot za odrasle.

Za svojega novorojenčka izberite kapljice, ki vsebujejo dobro bakterijo L. reuteri Protectis. Na voljo imate kar dva izdelka. Pozimi vam priporočamo kapljice z dodanim vitaminom D, ki prispeva k ohranjanju zdravih kosti ter k delovanju mišic in imunskega sistema.

Za vas, draga mamica, pa so na voljo žvečljive tablete z okusom jagode ter žvečljive tablete z vitaminom D in okusom pomaranče. Pozimi je skoraj nemogoče dobiti dovolj  vitamina D s pomočjo sončnih žarkov, zato je pomembno da se ga v tem obdobju dodaja. Vitamin D tudi pri odraslih prispeva k ohranjanju zdravih kosti ter k delovanju mišic in imunskega sistema.

Če želite izvedeti več o imunskem sistemu in si prebrati nekaj nasvetov o tem, kako okrepiti imunost celotne družine, preberite naš zadnji članek.
 

IZDELKE BIOGAIA LAHKO KUPITE TUKAJ