Mikrobiota črevesja – majhen, a pomemben svet v vašem dojenčku

Mikroorganizmi so naši življenjski sopotniki in igrajo ključno vlogo pri splošnem počutju. V tem članku se bomo osredotočili na vlogo endogenih mikroorganizmov, ki jo imajo v življenju vašega dojenčka, in vam ponudili nekaj nasvetov za podporo razvoja črevesne mikrobiote.

Zakaj je črevesna mikrobiota pomembna?

Vaš prebavni sistem opravlja številne ključne procese ob podpori trilijonov mikroorganizmov (bakterij, virusov, gliv), ki živijo v njem. Te bakterije sestavljajo črevesno mikrobioto in ustvarjajo uravnoteženo sožitje med dobrimi, slabimi in potencialno škodljivimi bakterijami.

Uravnotežena in raznovrstna mikrobiota je predpogoj za zdrav prebavni trakt, splošno zdravje in moč odziva vašega imunskega sistema.

Izraz zdravje črevesja označuje zdravje in funkcionalnost celotnega prebavnega sistema. To vključuje vzdrževanje uravnotežene mikrobiote črevesja, učinkovito absorpcijo hranil in ohranjanje močne pregrade črevesja.

Poleg mikrobiote se v črevesju nahaja tudi do 80 % vseh imunskih celic, kar ga uvršča v središče celotnega imunskega sistema. Mikrobiota črevesja uravnava intenzivnost imunskega odziva. Pravilen imunski odziv pa se lahko zgodi le, če so dobre in slabe bakterije uravnotežene.

Razvoj mikrobiote črevesja pri dojenčkih

Ko se vaš dojenček rodi, se njegova mikrobiota črevesja in imunski sistem šele začneta oblikovati. Prvih 1000 dni, ki se začnejo ob dnevu spočetja, je ključnih pri vzpostavljanju čvrste in raznolike mikrobiote črevesja ter močnega imunskega sistema. Ta prvotna faza naseljevanja mikroorganizmov vzpostavi temelje za mikrobioto v odrasli dobi.

Prva kolonizacija črevesne mikrobiote dojenčka se zgodi med porodom, ko dojenček prejme odmerek mikroorganizmov prek porodnega kanala. Mikrobiota črevesja dojenčka nato zori in se razvija skupaj z dojenčkom. Dojenčki, rojeni s carskim rezom, pa ne prejmejo enakega začetnega odmerka mikroorganizmov in raznolikost njihove mikrobiote črevesja je dokazano manjša. Zato je podpora pri razvoju mikrobiote črevesja pri dojenčku, rojenim s carskim rezom, še toliko pomembnejša. Dobra možnost za naseljevanje mikrobiote v črevesje je zato dodajanje kakovostnih in klinično dokazanih mikrobiotikov v obliki kapljic.

Izbira pravega mikrobiotičnega seva je pomembna

Na trgu je zelo veliko ponudbe, vendar vsi mikrobiotiki nimajo enakega potenciala za naselitev dobrih bakterij. Limosilactobacillus reuteri Protectis je eden izmed najbolj klinično raziskanih mikrobiotikov. Posebej cenjen je zaradi svoje sposobnosti naseljevanja in vztrajnosti v črevesju. Več kot 270 kliničnih študij je dokazalo, da so mikrobiotiki z L. reuteri Protectis popolnoma varni tako za otroke kot odrasle, kar jih uvršča med najbolj priljubljeno izbiro, ki ji zaupajo tudi pediatri.

Kapljice z L. reuteri Protectis so varne za uporabo od rojstva dalje. Odmerimo jih lahko na žličko, v hrano ali pijačo. Z zgolj 5 kapljicami na dan bo dojenček prejel priporočen dnevni odmerek 100 milijonov dobrih bakterij Limosilactobacillus reuteri.

Kapljice z L.  Protectis z vitaminom D prispevajo k delovanju imunskega sistema. Vitamin D prispeva k ohranjanju zdravih kosti in delovanju mišic. Kapljice so prav tako varne za uporabo od rojstva dalje.

Kako lahko podprete delovanje črevesja vašega dojenčka?

Poleg načina poroda obstajajo tudi druge metode, s katerimi lahko spodbujate razvoj črevesne mikrobiote, imunskega sistema in splošnega zdravja vašega dojenčka. Spodaj navajamo nekaj primerov:

  • Dojenje je boljša izbira v primerjavi s hranjenjem z mlečno formulo

Materino mleko je ključni vir koristnih bakterij in drugih hranil za vašega dojenčka. Njegova sestava se s časom spreminja, da bi zadostila prehranskim potrebam dojenčka.

  • Uravnotežena prehrana

Ko pride čas za uvajanje čvrste hrane, je pomembno, da dojenček uživa uravnoteženo prehrano, ki vključuje sezonsko sadje in zelenjavo, polnozrnate izdelke ter puste beljakovine, s čimer se zagotovi ustrezen vnosa hranil in normalno delovanje črevesja.

  • Aktivnosti na prostem

Veliko gibanja na svežem zraku in izpostavljanje soncu krepi imunski sistem ter pomaga zmanjšati stres.

  • Dober spanec in počitek čez dan

Dovolj spanja in počitka čez dan sta ključnega pomena za razvoj otroka in prinašata številne koristi za zdravje.

Ko skrbite za vašega dojenčka, ne pozabite na sebe. Pomanjkanje spanja, časa zase, nepravilna prehrana in še mnoge druge stvari so popolnoma normalne v času materinstva, vendar lahko na dolgi rok privedejo do porušene črevesne mikrobiote in s tem povezanih zdravstvenih težav. Ne dovolite, da bi se vam to zgodilo! S pomočjo žvečljivih tablet z L. reuteri protectis, ki vsebujejo dobre bakterije Limosilactobacillus reuteri Protectis, lahko dopolnite vašo črevesno mikrofloro. Žvečljive tablete  z vitaminom D pa lahko pomagajo podpreti še vaš imunski sistem.

In ne pozabite, ni srečnega dojenčka brez srečne mame.
 

IZDELKE BIOGAIA LAHKO KUPITE TUKAJ