Ne glede na to, ali gre za vašega prvega, drugega ali tretjega otroka, je njihov prihod na svet vedno zelo velik korak. Potovanje lahko poteka gladko, lahko pa je tudi polno izzivov. Ko se dojenček sooča z nelagodjem v trebuščku, je to potovanje verjetno še bolj intenzivno. Poglejmo, kako prepoznati nelagodje v trebuščku in kakšni načini lajšanja lahko pri tem pomagajo.
V prvih treh mesecih življenja dojenček uporablja jok za komunikacijo z vami. Običajno gre za izražanje lakote ali potrebe po menjavi pleničke. Vendar lahko do 26 % dojenčkov joka tudi zaradi nelagodja v črevesju.
Prepoznavanje nelagodja v črevesju je lahko težavno, saj noben medicinski test tega ne more dokazati. Kljub temu pa obstajajo znaki, znani kot pravilo treh, na katere je treba biti pozoren. To pravilo vključuje trajanje neutolažljivega joka:
Epizode joka se pogosto ponavljajo v podobnih časovnih okvirih, naredi delno predvidljive. Prav tako se pogosto pojavijo proti večeru ali ponoči.
Med ostale znake, ki lahko kažejo na nelagodje v črevesju vašega dojenčka, sodijo:
Posebno opozorilo: Kateri koli od teh znakov lahko kaže tudi na druge zdravstvene težave. Pravočasno obiščete pediatra, da jih izključite.
Nelagodje v črevesju lahko muči vsakega dojenčka in se običajno pojavi, ko je dojenček star približno 2–5 tednov, ter se navadno izboljša po naravni poti, ko je dojenček star okoli 3–4 mesece. Nelagodje v črevesju ne povzroča nobenih kratkoročnih ali dolgoročnih zdravstvenih težav za vašega dojenčka, a je kljub temu lahko to obdobje za starše zelo stresno. V tem zahtevnem času je za nove starše pomembno, da ne oklevate pri iskanju pomoči in podpore.
Kljub teorijam, razpravam in študijam še vedno ni dokončnega odgovora na vprašanje o tem, kaj ga povzroča. Verjetno pa obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na to. Med njimi so lahko:
Kot smo omenili, dokončnega odgovora za to, kaj ga točno povzroča, še ni. Osnovni cilj staršev pa je, da se otroka čim bolj pomiri. Spodaj navajamo nekaj možnosti, ki jih lahko poskusite:
Povezana, vendar nekoliko ločena kategorija je hranjenje. Poskusite hraniti dojenčka s stekleničko v pokončnem položaju in mu dovolite, da pogosto »podira kupčke« med hranjenjem in po njem.
Ker se mikrobiota črevesja dojenčka še vedno razvija, lahko razmislite o njenem dopolnjevanju z mikrobiotiki. Poskusite kapljice z L. reuteri Protectis, ki so varne za uporabo od rojstva dalje. Poleg tega je glavni mikrobiotični sev Limosilactobacillus reuteri Protectis:
Le 5 kapljic na dan je potrebnih, da bo vaš dojenček prejel priporočen dnevni odmerek 100 milijonov dobrih bakterij L. reuteri Protectis.
Če ste poskusili že vse, vendar nič ne deluje, se posvetujte z otrokovim pediatrom o spremembi prehrane ali mlečne formule, da odpravite možnost intolerance na hrano ali druge zdravstvene vzroke.
Prav tako vedite, da nelagodje v črevesju na koncu vedno izzveni.