Bliža se obdobje potovanj, ki bi moralo biti eno izmed najlepših obdobij v letu. Vendar se pogosto zgodi, da to najlepše obdobje spremlja tudi stres in občasno celo prebavne težave. Potovalna driska je med najpogostejšimi prebavnimi težavami, ki vas lahko doleti med potovanjem. Na srečo obstajajo nasveti, kako se nanjo pripraviti. Preberete si jih lahko v nadaljevanju.
Preden se poglobimo v specifične nasvete, je dobro razumeti vlogo bakterij in drugih mikroorganizmov v našem prebavnem traktu.
Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč, ki jo prejmejo od bilijonov mikroorganizmov. Nekateri od teh mikroorganizmov prebivajo na koži, večina pa jih živi v telesu, pri čemer jih največje število najdemo v črevesju. Tam tvorijo tako imenovano črevesno mikrobioto. Pri zdravi osebi je črevesna mikrobiota sestavljena iz koristnih in škodljivih mikroorganizmov, ki živijo v sožitju. To stanje imenujemo ravnovesje črevesne mikrobiote.
Črevesna mikrobiota je pomembna ne le pri prebavi, ampak tudi pri celotnem zdravju in pri delovanju imunskega sistema. Zato je njeno ravnovesje nujno potrebno.
Na žalost se lahko ravnovesje črevesne mikrobiote hitro poruši zaradi stresa, nepravilne prehrane, antibiotikov ali infekcijskih bolezni, kar prekine normalne interakcije med vrstami mikroorganizmov.
Med potovanjem smo izpostavljeni številnim škodljivim bakterijam in virusom. Bolj kot smo oddaljeni od doma, manj smo navajeni na te patogene. Ti neznani mikrobi, s katerimi se srečujemo, lahko povzročijo težave v črevesju ali celo sprožijo potovalno diarejo.
Potovalna diareja se lahko prične nenadoma med dopustom ali po njem in simptomi se običajno pričnejo izboljševati sami v roku dveh do treh dni. Simptomi lahko vključujejo bolečine v trebuhu, prekomerno tvorbo plinov, slabost, utrujenost, izgubo apetita, bruhanje, vročino in dehidracijo. Zato je pomembno, da ostajate hidrirani. Oralna rehidracijska sol (ORS) vam lahko pomaga. Ko boste pripravljeni ponovno jesti trdno hrano, začnite z živili, ki vsebujejo veliko vlaknin.
Poskrbite za pravilno sestavo svoje mikrobiote in jo dopolnite z mikrobiotičnimi kulturami, ki jih vsebujejo žvečljive tablete z L. reuteri Protectis. Njihov mikrobiotični sev Limosilactobacillus reuteri Protectis je najbolj raziskan mikrobiotični sev na svetu in vam lahko pomaga pri dopolnitvi mikroflore črevesja. Le ena žvečljiva tableta na dan vam zagotavlja priporočen odmerek 100 milijonov dobrih bakterij Limosilactobacillus reuteri Protectis.
Pa nadaljujmo z nasveti, ki vam lahko pomagajo pri skrbi za prebavni sistem pred in med potovanjem.
Morda ste že slišali za te preventivne ukrepe in obstaja razlog za to. So relativno enostavni za si jih zapomniti, poleg tega pa so tudi zelo učinkoviti. Izraz preprosto povzema naslednje:
Čeprav ti preprosti koraki zajemajo najpomembnejše točke, vam toplo priporočamo še nekaj dodatnih nasvetov:
In še dodatni nasvet à ne pozabite, da je zelo pomembno, da je vaša mikroflora uravnotežena in močna že pred potovanjem. Poskrbite, da v dnevno rutino svoje družine vsaj 2 tedna pred potovanjem vključite prehransko dopolnilo z L. reuteri Protectis, da bo mikroflora črevesja dopolnjena z dobrimi bakterijami.
Želimo vam srečno in brezskrbno potovanje.