Novice

Vesel trebušček, veseli prazniki: podpora črevesne mikrobiote vaše družine

December in še posebej božični prazniki so čas veselja, družinskih srečanj in okusne hrane. Vendar lahko vse te spremembe v prehrani pomembno vplivajo na črevesno mikrobioto, kar lahko privede do prebavnega nelagodja. Razumevanje, kako božični obroki vplivajo na zdravje vašega črevesja in črevesja vaših otrok, in spoznavanje načinov za ohranjanje ravnovesja lahko pomagata zagotoviti, da bo praznično obdobje tako prijetno kot tudi veselo.

Bližji pogled na antibiotike in mikrobiotike

Ko se začne svetovni teden ozaveščanja o protimikrobni odpornosti (AMR), se poglabljamo v zapleten odnos med antibiotiki in mikrobiotiki ter poudarjamo pomen premišljenega upravljanja tega ravnovesja.

Podpora imunskemu sistemu: vloga vitamina D in življenjskega sloga

Vaš imunski sistem deluje neprekinjeno, da vas ohranja zdrave, vendar občasno potrebuje pomoč. S premišljenimi odločitvami v vaši vsakodnevni rutini in z zagotavljanjem zadostnega vnosa ključnih hranil, kot je vitamin D, lahko podprete svoj imunski sistem in uživate v boljšem splošnem dobrem počutju. Tukaj je nekaj nasvetov, kako lahko negujete najpomembnejši obrambni sistem vašega telesa.

Dojenčkova črevesna mikrobiota od dojenja do uvajanja goste hrane

Med odločitvami, ki vas čakajo kot novopečeni starši, je med prvimi ta, ali dojenčka dojiti ali hraniti z adaptiranim mlekom. Obe možnosti imata svoje prednosti in slabosti. Na splošno pa velja, da je dojenje najboljša popotnica za življenje. V nadaljevanju si preberite, kako pomembno je dojenje za razvoj črevesne mikrobiote in zorenje imunskega sistema, kako zgodaj začeti z uvajanjem goste hrane in kakšne težave lahko pričakujete na začetku.

Antibiotiki in njihov vpliv na črevesno mikrobioto

Odkritje prvih sodobnih antibiotikov v začetku 20. stoletja je sprožilo medicinsko revolucijo, ki je prinesla nešteto koristi in rešila številna življenja, hkrati pa tudi nepričakovane izzive. Stopite z nami v svet bakterij in antibiotikov. Spoznajte, kako delujejo antibiotiki, kakšne stranske učinke imajo in kakšno vlogo ima vaša črevesna mikrobiota.

Nelagodje v črevesju pri dojenčkih: 6 nasvetov za izčrpane starše

Vaša družinica se je pred kratkim povečala, a poleg veselja in navdušenja novopečene starše čakata tudi stres in izčrpanost. Slednja se še stopnjujeta zaradi neprespanih noči, ki so lahko posledica nelagodja v črevesju vašega dojenčka. V nadaljevanju si preberite strategije za obvladovanje tega zahtevnega obdobja v družini.

Brezskrbna potovanja z mikrobiotiki: naj bo vaša črevesna flora uravnotežena

Bliža se obdobje potovanj, ki bi moralo biti eno izmed najlepših obdobij v letu. Vendar se pogosto zgodi, da to najlepše obdobje spremlja tudi stres in občasno celo prebavne težave. Potovalna driska je med najpogostejšimi prebavnimi težavami, ki vas lahko doleti med potovanjem. Na srečo obstajajo nasveti, kako se nanjo pripraviti. Preberete si jih lahko v nadaljevanju.

Ko mali trebuščki postanejo nesrečni

Ne glede na to, ali gre za vašega prvega, drugega ali tretjega otroka, je njihov prihod na svet vedno zelo velik korak. Potovanje lahko poteka gladko, lahko pa je tudi polno izzivov. Ko se dojenček sooča z nelagodjem v trebuščku, je to potovanje verjetno še bolj intenzivno. Poglejmo, kako prepoznati nelagodje v trebuščku in kakšni načini lajšanja lahko pri tem pomagajo.

Mikrobiota črevesja – majhen, a pomemben svet v vašem dojenčku

Mikroorganizmi so naši življenjski sopotniki in igrajo ključno vlogo pri splošnem počutju. V tem članku se bomo osredotočili na vlogo endogenih mikroorganizmov, ki jo imajo v življenju vašega dojenčka, in vam ponudili nekaj nasvetov za podporo razvoja črevesne mikrobiote.

5 praktičnih nasvetov za podporo prebavnega trakta vašega otroka

Čeprav trenutki sreče pogosto izvirajo iz našega okolja, je splošno dobro počutje vaših otrok tesno povezano z njihovim zdravjem. Osredotočanje na dobre navade in sprejemanje novih lahko izboljša kakovost njihovega življenja. V tem blogu vam predstavljamo tesno povezavo med črevesjem in možgani, nato pa se poglobimo še v ustvarjanje in proučevanje novih zdravih navad za otroke.

Hranljiva zimska prehrana: krepitev imunskega sistema in dopolnjevanje črevesne mikroflore

Uživanje v udobnih družinskih večerih ob kaminu, zabava na snegu, smrkanje, sezona gripe in vsakodnevni izzivi za naš imunski sistem so vse del zimskega obdobja. Kljub temu pa lahko dobro uravnotežena prehrana in zdrave navade nudijo učinkovito podporo. Raziskujte z nami in si na koncu pripravite zdrav in hranljiv prigrizek, kot majhno nagrado.

Otroček – mamica, imunost med nosečnostjo in kasneje

Nosečnost in pot do materinstva, ki se začne z njo, sta neverjetni izkušnji, polni navdušenja in nepredvidljivih sprememb. Ker se večina teh sprememb zgodi znotraj vašega telesa, postane ohranjanje uravnotežene mikrobiote v črevesju in imunskega sistema ključnega pomena. Rast novega življenja v vas v resnici ni tako enostavna.

Skrb za zdravje ustne votline se začne že v zgodnjem otroštvu

Pomembno je, da za otrokove zobe in ustno votlino skrbite že od rojstva dalje. Z zdravimi navadami boste preprečili nastanek ali zmanjšali zobno gnilobo in karies pri dojenčkih in otrocih. Z zgodnjo vzpostavitvijo rutine boste otroka že na samem začetku popeljali na pravo pot do zdravega nasmeha.

Umivanje zob za dva – zdravje vaše ustne votline vpliva na otroka

Med nosečnostjo zahteva nega ust in zob posebno pozornost. Zdravje ustne votline je del splošnega zdravja in je v tem obdobju še bolj pomembno, saj zadeva vas in vašega otroka. Koristi dobrega zdravja zob se pokažejo veliko pred rojstvom vašega otroka.

Zdravje ustne votline je vseživljenjsko delo

Vzdrževanje dobre ustne higiene je ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko naredite ne samo za vaše zobe in dlesni, temveč tudi za vaše splošno zdravje. Zdravi zobje niso pomembni le za dobro počutje in lep izgled, ampak vam omogočajo tudi pravilno prehranjevanje in govor.

Zdrava in sijoča koža – od znotraj navzven

Pogosto pozabljamo, da je naša koža vitalen, deloven organ. Pravzaprav je največji organ v človeškem telesu, ki skupaj tvori 6-10 % naše telesne teže. Za razliko od ostalih organov, kožo lahko vidimo in se je kadarkoli dotaknemo. Prav zato je dober pokazatelj dogajanja v telesu, predvsem v črevesju.

Trebušne težave pri otrocih in mladostnikih

Občasno nelagodje v trebuščku je povsem običajen del otroštva in ga prej ali slej občutijo vsi otroci. Pri večini otrok in mladostnikov izzveni samo, pri nekaterih pa vztraja dlje časa.

Šport & mikrobiotične kulture

Glede na današnji sedeči način življenja, se vsi zavedamo pomena redne telesne vadbe za naše celostno zdravje in za zdravje naših prebavil. Toda tudi dobrih stvari je lahko preveč in vrhunski športniki pogosto trpijo zaradi svoje strasti do športa.

Veseli trebuščki – vesela družina

Vsi se zavedamo pomena zdrave in uravnotežene prehrane za naše družine. Toda današnjemu hitremu načinu življenja so se morale prilagoditi tudi naša prehrana in prehranske navade. V tem blogu bomo pregledali pogosta vprašanja in načine, kako podpreti zdravje prebavil celotne družine.

Vloga vitamina D

Vrnitev v vrtec ali šolo po daljši odsotnosti je čas, ko je imunski sistem nedvomno na preizkušnji. Otroci preživijo več časa v zaprtih prostorih in prihajajo v stik s številnimi drugimi otroki, si z njimi delijo igrače in opremo. Čeprav majhni otroci zbolevajo pogosteje, saj njihov imunski sistem še ni razvit, prav tako pogosto zbolevajo tudi mladostniki, kar je pogost vzrok slabega počutja in izostanka od pouka.