Vloga vitamina D
Za razliko od drugih vitaminov, telo samo tvori vitamin D. Zato se ne obnaša enako ko večina vitaminov v naših telesih, temveč je bolj podoben hormonu. Deluje namreč kot prenašalec, ki uravnava bistvene fiziološke procese.
Ko se otroci rodijo, njihov novi imunski sistem še ni dozorel.
Nespecifični imunski sistem otrok je že vzpostavljen, toda njihov specifični imunski sistem bo zorel skozi celotno otroštvo. Prvih 1000 dni življenja (od spočetja dalje) je ključnih v tem procesu, saj se takrat razvije črevesna mikrobiota in se ustvarijo temelji delovanja imunskega sistema ter zdravja za kasnejše življenje.
Jasno je, da dojenčki na začetku potrebujejo malo pomoči. To stori mama, ko svojemu otroku prenese nekaj svoje imunske zaščite. Temu pravimo pasivna imunost.
Proces se sproži, ko je otrok še v maternici, kjer mama prek placente prenese protitelesa na nerojenega otroka. Kasneje, med vaginalnim porodom, novorojenček prejme odmerek bakterij iz materinega porodnega kanala. Materino mleko zagotovi začetni odmerek protiteles, prisotnih v materinem okolju. Ta pasivna imunost zagotavlja temelje za otrokovo lastno, nadvse učinkovito obrambno omrežje, ki ga bo spremljalo vse življenje.
V prvih 1000 dneh in več se telesa otrok in njihov razvijajoči se imunski sistem neprestano soočajo z novimi patogeni. Najsi bo to prek stika s sorojenci ali drugimi otroki v igralni skupini, vrtcu ali kasneje v šoli.
Neprestana izpostavljenost ima lahko za posledico pogostejše okužbe v zgodnjih letih. V povprečju se otrok vsako leto sooči s 6 - 12 okužbami, katerih simptomi so podobni prehladu. Kljub vsemu pa prav s pomočjo teh soočenj otroci razvijejo imunološki spomin, saj se njihove imunske celice učijo iz vsakega primera posebej. Ta proces traja vse življenje, zato so telesa otrok kmalu sposobna prepoznati najpogostejše bakterije. Postopna prilagojenost pomeni, da se imunski sistem otrok načeloma krepi med samim odraščanjem.
Črevesna mikrobiota uri imunski sistem in ima ključno vlogo pri oblikovanju normalno delujočih mehanizmov imunske obrambe.
Črevesna flora, ki vključuje bakterije kot so laktobacili in bifidobakterije, se začne razvijati med porodom in takoj po njem. Prenos mikrobov, ki se odvije med vaginalnim porodom, zagotovi, da bakterije začnejo takoj kolonizirati novorojenčka in s tem dajo zagon njegovi črevesni flori. Črevesna flora otrok, rojenih s carskim rezom je zato pogosto drugačna od črevesne flore otrok, rojenih vaginalno. V takšnih primerih prehranska dopolnila z mikrobiotičnimi kulturami, kakršne najdemo v kapljicah BioGaia, lahko pomagajo dopolnjevati ustrezno koncentracijo njihove naravne črevesne mikrobiote.
Otroška leta so ključnega pomena v razvoju celotnega imunskega sistema. Spodaj je nekaj namigov, kako ga podpreti.
Za razliko od drugih vitaminov, telo samo tvori vitamin D. Zato se ne obnaša enako ko večina vitaminov v naših telesih, temveč je bolj podoben hormonu. Deluje namreč kot prenašalec, ki uravnava bistvene fiziološke procese.
Skrb za črevesno mikrobioto, ki se začne že pred rojstvom, ima dolgoročne koristi.
Otroci so zelo radovedni, zaradi česar so lahko izpostavljeni različnim mikroorganizmom, zato je močan imunski sistem ključnega pomena za njihovo zdravje.